A A A

Telewizja naziemna

Systemy nadawania cyfrowego?
Czy zmienić telewizor?
Ile czasu na zmianę sprzętu do odbioru cyfrowego?
Jakie programy nadawane cyfrowo?
Programy telewizyjne nadawane w standardzie SD, HD, UHD, 4K, 8K.

Obecnie w Polsce nadajniki analogowe są już wyłączone, a nastała era cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Skrót DVB-T oznacza standard kodowania obrazu MPEG4 oraz MPEG2, a w zamiarze jest już nowy standard DVB-T2. W Polsce obecnie przyjęty jest MPEG4, jednak były już przeprowadzane testy w nowym systemie HEVC, który zapewni jakość obrazu w standardzie UHD. W sklepach dostępne były telewizory w standardzie MPEG2 i MPEG4. Po zwiększeniu zasięgu nadawania programów w standardzie MPEG4, ze sklepów zaczeły być wycofywane telewizory ze standardem MPEG2, a w ich miejsce wprowadzane już docelowo telewizory w standardzie MPEG4, a obecnie nieśmiało zaczynają się pojawiać telewizory obsługujący standard HEVC.
Oferuję usługę doboru sprzętu do prawidłowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli jednak użytkownik jest nieoderwalnie przywiązany do swojego starego telewizora i nie zamierza go zmieniać, to jest możliwość dołączenia zewnętrznego dekodera do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej lub dekodera cyfrowej telewizji satelitarnej, co zwiększa ilość kanałów, ale niestety wprowadza dodatkowe opłaty.
Włączanie emisji cyfrowej programów telewizyjnych następowało sukcesywnie od września 2009 roku i trwało do lipca 2011 roku. Z końcem lipca 2013 roku wyłączona została analogowa transmisja programów telewizyjnych.
Obecnie uruchomione są 4 multipleksy (mux), czyli pakiet programów nadawany na jednej częstotliwości, z czego MUX-1, MUX-2, MUX-3 nadawane są w zakresie częstotliwości UHF polaryzacja H, natomiast MUX-8 nadawany jest w zakresie VHF w polaryzacji V. W pierwszym multipleksie są nadawane programy telewizyjne: FOKUS TV, STOPKLATKA TV, TVP ABC, TV Trwam, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Polo TV. W drugim multipleksie są nadawane programy nadawców komercyjnych, którzy wcześniej nadawali programy analogowo. Dostali przywilej rozpoczęcia nadawania dwóch swoich kanałów, czyli: TVN, TVN7, POLSAT, SUPER POLSAT, PULS, PULS2, TV4, TV6. W trzecim multipleksie są nadawane programy Telewizji Polskiej, czyli: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP INFO HD, TVP KULTURA, TVP HISTORIA, TVP 3 Regionalna. W ósmym multipleksie są nadawane programy 4 programy nowych komercyjnych nadawców oraz Telewizja Polska otrzymała trzy sloty na nadawanie jednego kanału w wersji HD i jednego w wersji SD, lub trzy kanały w wersji SD, czyli: METRO, NOVA TV, WP, ZOOM TV. Telewizja Polska w MUX-8 na razie nie nadaje żadnych swoich kanałów. Planowane rozpoczęcie nadawania to 2018 rok.